Различити начини задавања референце брзине

 

Садржај

Увод

Унапред подешене брзине (Preset speeds)

Промена брзине задавањем импулса на логичким улазима

Промена брзине преко тастера на дисплеју

Задавање референце преко серијске комуникације

Избор референце

Рад у лабораторији

 

Увод

 

Фреквентни претварач пружа могућност да се брзином обртања асинхроног мотора управља преко рaзличитих референци. У претходним вежбама коришћени су аналогни улази за задавање референце. Међутим, то није једини начин на који се може задавати брзина. У овој вежби биће описане и остале могућности:

-          Унапред подешене брзине (Preset speeds)

-          Промена брзине задавањем импулса на логичким улазима

-          Промена брзине преко тастера на дисплеју

-          Задавање референце преко серијске комуникације

 

Унапред подешене брзине (Preset speeds)

 

На фреквентном претварачу Алтивар 31 могуће је подесити 2,4,8 или 16 брзина различитом комбинацијом стања четири логичка улаза – LI3, LI4, LI5 i LI6 (јер су логички улази LI1 и LI2 искоришћени за избор смера обртања). Жељени број подешених брзина активара се у менију FUn, подмени PSS-. Ако се жели управљати са две подешене брзине, потребно је у наведеном подменију активирати параметар PS2, тако што му се додели логички улаз који ће активирати те брзине. Један логички улаз има два стања, а свако стање одговара једној подешеној брзини.

 

 

LI1

LI2

LI3

SP1 – Брзина која одговара референци са аналогног улаза

Смер напред

Смер назад

0

 

SP2 – 10 Hz

 

1

 

Треба нагласити да унапред подешене брзине имају приоритет у односу на референцу са аналогног улаза.

Уколико се жели управљати са четири подешене брзине, у подменију PSS- треба активирати параметар PS4 тако што му се додели један од преосталих логичких улаза, при чему мора бити активиран и параметар PS2 (сада имамо два логичка улаза са по два различита стања, што за резултат даје четири различите брзине). Сада да би се управљало са осам подешених брзина мора се активирати параметар PS8, при чему морају бити активни и параметри PS2 и PS4. На крају, за 16 подешених брзина треба активирати сва четири параметра у одменију PSS-.

 

Табела 1. Комбинације за 16 унапред додешених брзина

 

LI6

LI5

LI4

LI3

SP2 – 10 Hz

0

0

0

1

SP3 – 15 Hz

0

0

1

0

SP4 – 20 Hz

0

0

1

1

SP5 – 25 Hz

0

1

0

0

SP6 – 30 Hz

0

1

0

1

SP7 – 35 Hz

0

1

1

0

SP8 – 40 Hz

0

1

1

1

SP9 – 45 Hz

1

0

0

0

SP10 – 50 Hz

1

0

0

1

SP11 – 55 Hz

1

0

1

0

SP12 – 60 Hz

1

0

1

1

SP13 – 70 Hz

1

1

0

0

SP14 – 80 Hz

1

1

0

1

SP15 – 90 Hz

1

1

1

0

SP16 – 100 Hz

1

1

1

1

 

Поред фреквенција које су наведене у табели, а које су фабрички подешене, могуће је мењати њихове вредности тј. дефинисати неку другу вредност фреквенције за одговарајућу комбинацију логичких улаза. Промена вредности фреквенције за одговарајуће логичке улазе се врши у менију FUn, подмени PSS-. Ако се врши промена фреквенције SP2 (фабрички подешена на 10 Hz), онда се у подменију PSS- параметар SP2 подеси на жељену вредност фреквенције. Исти је поступак за промену свих фабрички подешених фреквенција и оне се мењају параметрима од SP2 до SP16. При подешавању брзине треба увек имати у виду да је горња граница фреквенције дефинисана параметром HSP.

 

Промена брзине задавањем импулса на логичким улазима

 

Промена брзине може се остварити довођењем логичке јединице на један од два логичка улаза, при чему један служи за убрзавање, а други за успоравање мотора. Докле год је логички улаз задужен за убрзавање активан, мотор ће повећавати брзину по рампи чије је нагиб дефинисан параметром ACC. У тренутку када се доведе логичка нула, мотор остаје на достигнутој брзини. На овај начин брзина се може и даље повећавати све до брзине одређене параметром HSP. Брзина се може смањити довођењем логичке јединице на улаз који се користи за успоравање. Успоравање се врши на сличан начин као убрзавање, тако што мотор успорава све док је логички улаз активан. Минимлна брзина до које мотор може да се успори је дефинисана фреквенцијом LSP. Уколико би се у исто време активирала оба логичка улаза предност би имао онај који је намењен за успоравање.

Description: Description: Drawing1

Слика 1. Промена брзине задавањем импулса на логичким улазима

Да би се могла вршити промена брзине довођењем импулса на логичке улазе потребно је омогућити приступ напредним функцијама (Ctl→LAC→L2), a затим у менију Ctl параметар Fr1 подесити на UPdt. Потребно је још одредити који ће се од логичких улаза користити за убрзавање и успоравање, што се подешава у менију Fun, подмени UPd. Могу се користити било која два слободна логичка улаза. Подешавање се врши на следећи начин:

-          Дефинисање улаза за убрзавање:  Fun→UPd→USP→LIx,  где је x ≠ 1,2

-          Дефинисање улаза за успоравање:  Fun→UPd→dSP→LIy,   где је y ≠ 1,2,x

 

Description: Description: Sema Vezbe 5

Слика 2. Шема везивања

Промена брзине преко тастера на дисплеју

 

Фреквентни претварач пружа још једну могућност управљања брзином обртања мотора, а то је преко тастера на дисплеју самог претварача, и то тако да се брзина мотора повећава преко тастера Description: Description: dugme gore, а смањује преко тастера Description: Description: dugme dole. Да би се ово управљање могло остварити потребно је активирати одговарајућу функцију. У менију CtL параметар Fr1 подесити на UPdH. Да би се задавала брзина на наведени начин параметар rFr у менију SUP мора бити активан.

Задавање референце преко серијске комуникације

 

На крају треба нагласити и да постоји могућност задавања референце преко серијске комуникације RS485, тј. протокола Modbus или CANopen. Тада се референца задаје неком вишом логиком, нпр. PLC или рачунар.

 

Избор референце

 

Као што је већ речено, референца брзине може бити аналогни улаз, логички улаз или тастер на дисплеју претварача. У претварачу се могу подесити две различите референце и онда изабрати којом од те две ће се управљати брзином. Прва референца се подешава на већ поменути начин параметром Fr1 у менију CtL. У истом менију доступан је параметар Fr2 којим се подешава друга референца, а којем фабрички није додељена референца. Промена референце се постиже преко параметра rFC у истом менију. Овај параметар је фабрички подешен на Fr1, што значи да ће мотор пратити ту референцу. Он се исто може подесити тако да мотор прати референцу Fr2, или да се промена референце обавља преко неког од логичких улаза.

 

Рад у лабораторији

 

Задатак вежбе: Одабрати референцу по избору и управљати брзином мотора.