8.3          ЛАБОРАТОРИЈСКА ВЕЖБА 3

Задатак вежбе: Израчунавање временске константе мотора напонским управљањем у отвореној повратној спрези

Увод

Шематска представа управљања мотором у отвореној повратној спрези представљена је сликом 8.18. Као улазна променљива посматра се референтна брзина мотора.

Сл. 8.18 Шематска представа управљања мотором у отвореној повратној спрези

Циљ вежбе

Одређивање временске константе мотора на основу снимљеног брзинског одзива на задат референтни сигнал брзине.

Задатак

§         Применом програмског пакета LabVIEW и напонског управљања мотором у отвореној повратној вези за задате вредности жељене брзине мотора снимити одговарајуће брзинске одзиве.

§         Применом програмског пакета MATLAB графички одредити константу мотора;

Упутство за рад

Да би се одредила временска константа мотора потребно је снимити брзински одзив мотора при управљању мотором у отвореној повратној спрези.

Од мотора се захтева да прати жељени облик сигнала брзине, задат програмски преко референтног сигнала брзине  (I део програма). Брзину је потребно програмски поступком интерполације вредности измерених табелом 8.1. прво превести у управљачки напон мотора , а овај у управљачки напон из рачунара  (II део програма). На сл 8.18. је ради једноставности приказа ово превођење брзине у управљачки напон мотора, тј. коначно у управљачки напон из рачунара, представљено једним блоком са већ поменутом константом . D/A конверзија врши се посредством NI USB-6009 картице. Управљачки напон  се даље преко NI USB-6009 аналогног излаза АО0 картице доводи на PWM конвертор напона који даје одговарајући управљачки напон мотора . Настали сигнал са оптичког енкодера се сада преко NI USB 6009 аналогног улаза AI0 картице доводи у рачунар, где се преко одговарајућег блока мери његова фреквенција, ова преводи у брзину следеће итерације. Остварена брзина се у програму приказује графички и такође памти као текстуални фајл (III део програма). Преко аналогног улаза AI1 мери се вредност управљачког напона мотора  и води рачуна да она не пређе номиналну .

На сл. 8.19. је представљен блок дијаграм LABVIEW програма за управљање мотором у отвореној повратној спрези. Треба напоменути да се је периода извршавања петље реда . Програм се извршава задат број пута.

III део програма

 

II део програма

 

IV део програма

 

I део програма

 

Сл. 8.19 Блок дијаграм управљања мотором ЈС у отвореној повратној спрези реализована коришћењем програмског пакета LABVIEW

 

.

На сл. 8.20. приказан је одскочни одзив мотора и начин одређивања временске константе мотора T. Она по дефиницији представља нагиб тангенте на криву одскочног одзива у почетном тренутку успона.

Т

 

Сл. 8.20 Одређивање временске константе мотора